Książki, podcasty, kroczek po kroczku

Okładka książki - Simon Sinek "Zaczynaj od dlaczego"

Zaczynaj od dlaczego – wszystko inne przyjdzie potem

Ci z was, którzy znają mój podcast mogą kojarzyć, że jedną z moich ulubionych metod analizy jest zadawanie sobie pytań dlaczego? Uważam, że to pytanie bardzo pomaga zrozumieć co się dzieje, co wybrać itp. 

W związku z tym chętnie sięgnęłam po książkę Simona Sinek Zaczynaj od dlaczego – jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.

Zacznij od dlaczego posiłkując się historiami ludzi sukcesu udowadnia, że jeśli wiemy co jest naszym dlaczego, to łatwiej zdobywać to co chcemy. Przytaczane są między innymi historie Steve’a Jobsa, Billa Gatesa, a także znanych i mniej znanych na polskim rynku firm. Chociaż muszę przyznać, że lekkim minusem było powtarzanie niektórych historii, bo miałam wrażenie, że cofnęłam się o kilka stron zamiast iść do przodu. 

Sinek udowadnia, że nasze dlaczego może być świetną motywacja i kompasem nie tylko dla nas, ale dla całej organizacji, którą kierujemy. Kiedy nie wiemy po co  idziemy w danym kierunku/po co robimy dane rzeczy, wróćmy do dlaczego i sprawdźmy czy faktycznie jest sens dalej tak postępować i czy przybliża to nas do naszego celu. Kiedy za wszelką cenę robimy wszystko by wygrać, poświęcając przy tym siebie i innych, warto zadać sobie pytanie dlaczego w ogóle chcę wygrać. 

Mając jasno określone dlaczego łatwiej nam określić cele, misje, wizję, sposób na ich spełnienie i trzymanie się tego. Co więcej otwarcie komunikując o tym łatwiej zmotywujemy innych by podążali za nami. 

Podsumowując jest to ciekawa i inspirująca książka, która zachęci do spróbowania znalezienia swojego dlaczego i uporządkowania swojego sposobu myślenia. Jedyny minus jaki znalazłam to wcześniej wspomniane powtarzanie historii. 


Zaczynaj od dlaczego” Simon Sinek