Książki, podcasty, kroczek po kroczku

Nowa psychologia sukcesu – czyli o tym, jak ważne jest nastawienie

Dzisiaj kolejna książka, która z czystym sumieniem mogę polecić jako jedna z najlepszych rozwojowych, a mianowicie Nowa psychologia sukcesu autorstwa Carol Dweck. 

W książce bardzo w fajny sposób wyjaśniono jak wielki wpływ na nasze życie ma nastawienie. I nie chodzi tu wcale o pozytywne czy negatywne, ale o nastawienie na trwałość i rozwój. 

Autorka podzieliła książkę na (można to nazwać) kilka dziedzin życia i posługując się przykładami znanych osób, a także jej studentów czy jej samej pokazuje jak wiele zależy właśnie od naszego nastawienia. 

Krótko rzecz ujmując, nastawienie na trwałość zakłada, że jacyś jesteśmy i nie da się tego zmienić. Stąd też jeśli nam coś raz nie wyjdzie uważamy siebie za nieudaczników, rezygnujemy z jakiś zajęć, zwalamy winę na wszystkich dookoła i rzucamy partnerów, którzy nie są w 100% dopasowani do nas. Z kolei nastawienie na rozwój mówi o tym, że zawsze możemy wyciągnąć jakąś lekcję z naszych porażek i dzięki temu być lepszym. 

Carol Dweck mówi też o tym, że nastawienie możemy zmienić, chociaż nie zawsze jest to proste, a także podkreśla jak ważną rolę odgrywa nastawienie w kwestii wychowania dziecka. 

Uważam, że jest to świetna książka dla każdego, niezależnie od tego, czy chce osiągać sukcesy, wychować dziecko czy po prostu być szczęśliwym. 


„Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck