Książki rozwojowe
-
Podcast #068 – Kilka słów o sketchnotingu – rozmowa z Joanną Celustą
W dzisiejszym odcinku porozmawiam z Joanną Celustą, autorką książki Sketchnoting: Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik. Dowiecie się między innymi jak przełamać się, by zacząć tworzyć notatki wizualne, co jest najważniejsze w sketchnotingu i co warto zrobić na początku tej przygody. Zapraszam do wysłuchania! Ci którzy mnie znają, wiedzą, że od…
-
Basic witches- magia kobiecości – czyli trochę zabawy i psychologii z kociołkiem w ręku
Od dziecka zawsze ciągnęło mnie do świata magii i fantasy. Moim największym marzeniem do tej pory jest bycie czarownicą 😉 Nie dziwne więc, że nawet i teraz lubię sięgać po książki w tej tematyce. Chociaż jakoś trudno mi uwierzyć by wkładanie woreczka z ziołami mogło magicznie spełnić moje marzenie, to widzę w niektórych tych działaniach…
-
Porównanie książek przygotowujących dziecko na rodzeństwo
W naszym domu zachodzą wielkie zmiany związane z pojawieniem się nowego członka rodziny. Chociaż jeszcze go nie ma z nami, to cieszę się, że zaczęliśmy przygotowania naszego syna jeszcze zanim dowiedzieliśmy się o ciąży. Zależało mi na tym, by wiedział, że z czasem może dojść do zmian związanych z dzidziusiem, zarówno przed jak i po…
-
27 śmierci Toby’ego Obeda – czyli jak na wspaniałym zachodzie nie jest tak wspaniale
*** TG – przemoc*** Kanada wydaje się być jednym z najmilszych krajów do życia. Kraj wysoko rozwinięty, z życzliwymi ludźmi, takie USA+, jednakże okazuje się, że ma on krwawą i brutalną historię, która wbrew pozorom dotyczy czasów współczesnych. 27 śmierci Toby’ego Obeda autorstwa Joanna Gierak-Onoszko to ciężki reportaż dotyczący historii natywnych mieszkańców Kanady i szkół…
-
Nie musisz być grzeczny – czyli jak uczyć dziecko granic
Kto nigdy nie usłyszał jako dziecko “musisz być grzeczny”, “zachowujesz się niegrzecznie” itp. niech pierwszy rzuci kamieniem. Osobiście uważam, że koncepcja by dzieci były grzeczne i posłuszne jest słaba, bo to sprawia, że wychowujemy kolejne pokolenie, które będzie posłusznie wykonywać wszystko bez zastanowienia, co może się odbić na zdrowiu psychicznym, fizycznym i relacjach. By temu…
-
Kopciuszek i szklany sufit – czyli współczesna wersja klasyków
Mam ogromny sentyment do bajek dzieciństwa, uwielbiałam je. Do tego stopnia, że nie mogłam się doczekać kiedy moje dziecko będzie w tym wieku by wspólnie z nim oglądać klasyki. Jednakże jako dorosła zauważyłam, że wiele starych bajek jest po prostu nieaktualna. Na przykład takiego Piotrusia Pana wyłączyłam zanim znaleźli się z Nibylandii. Ilość szowinistycznych tekstów,…
-
Dziecko w brzuchu mamy – czyli jak powiedzieć skąd się biorą dzieci
Długo szukałam pozycji, która w sposób przystępny dla dziecka omówi tak ważny temat jakim jest “Skąd się biorą dzieci?”. Niestety w większości książeczek poruszających temat pojawienia się nowego członka rodziny, większość uwagi jest skupiona na kwestiach przygotowań lub już zajmowania się maluszkiem, a temat samego pochodzenia dziecka jest traktowany po macoszemu lub omijany. Na szczęście…
-
Dzieci i czas – czy da się mieć to na raz?
Dzisiaj kolejna książka z zakresu zarządzania czasem. Tym razem coś dla rodziców. Książka, którą biorę dziś na tapet to Dzieci i Czas autorstwa Oli Budzyńskiej, czyli Pani swojego czasu (recenzja innej książki Oli Budzyńskiej znajdziesz tutaj). Dzieci i Czas ma dwie ogromne zalety – pomaga zluzować trochę i zrzucić z siebie presję pod jaką są…
-
Zaczynaj od dlaczego – wszystko inne przyjdzie potem
Ci z was, którzy znają mój podcast mogą kojarzyć, że jedną z moich ulubionych metod analizy jest zadawanie sobie pytań dlaczego? Uważam, że to pytanie bardzo pomaga zrozumieć co się dzieje, co wybrać itp. W związku z tym chętnie sięgnęłam po książkę Simona Sinek Zaczynaj od dlaczego – jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.…
-
Też tak mam – czyli jak bolesna jest codzienność wielu z nas
Kojarzycie Chujową Panią Domu? Taka zabawna strona na Facebooku, która jest taką bezpieczną przestrzenią do tego by pośmiać się z samej siebie i faktu, że nie jesteśmy Perfekcyjnymi Paniami Domu. Świadomość tego, że nie jest się jedynym beznadziejnym przypadkiem i nie tylko nam nie wychodzi daje ukojenie i pocieszenie. Tak się składa, że w 2021…
-
Jak zdobyć zaufanie, by zarabiać miliony – Zaufanie, czyli waluta przyszłości
Pewnie ci z was, którzy interesują się finansami znają Michała Szafrańskiego, czyli jednego z najbardziej znanych blogerów finansowych. Oprócz bloga, Szafrański ma na swoim koncie podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, książkę Finansowy Ninja o której niedługo opowiem, a także najnowszą książkę – Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Jest to przyjemna książka, która opisuję drogę Szafrańskiego od…
-
Nowa psychologia sukcesu – czyli o tym, jak ważne jest nastawienie
Dzisiaj kolejna książka, która z czystym sumieniem mogę polecić jako jedna z najlepszych rozwojowych, a mianowicie Nowa psychologia sukcesu autorstwa Carol Dweck. W książce bardzo w fajny sposób wyjaśniono jak wielki wpływ na nasze życie ma nastawienie. I nie chodzi tu wcale o pozytywne czy negatywne, ale o nastawienie na trwałość i rozwój. Autorka podzieliła…