Większość z nas pewnie na hasło “bohater” widzi kogoś pokroju Supermana, Batmana, X-menów itp. Czyli osoby, które walczą ze złem, mają niezwykłe umiejętności lub moce. Cóż w naszym świecie też istnieją bohaterowie, chociaż może na co dzień nie latają w rajtuzach, czy gaciach na wierzchu i nie mają nadprzyrodzonych zdolności. Ba, każdy z nas może być bohaterem! A jak? O tym dowiecie się za chwilę!
- Uratowanie życia. Wiem zaczęłam z grubej rury, ale nie każdy musi od razu być bohaterem wojennym, czy wynosić dzieci z płonącego budynku. Zamiast tego wystarczy chociaż jedna z poniższych rzeczy:
- Bądź dawcą krwi – taka mała rzecz, za którą zostaniesz nagrodzony czekoladami i będzie ci za to przysługiwał dzień wolny w dniu pobrania, może naprawdę uratować komuś życie. Sama jestem ogromnie wdzięczna każdej osobie, która choć raz w swoim życiu oddała krew, ponieważ dzięki takim osobom mam przy sobie nadal swojego męża. Jest jednak jedno ale, zanim zdecydujemy się na ten krok – musimy sprawdzić, czy nadajemy się na dawcę. Otóż niestety nie każdy może nim być. Nie mogą być kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby, które mają okres lub w ostatnim czasie miały przekłuwane uszy lub robiony tatuaż. Nawet przeciwwskazaniem czasami może być nowy partner seksualny! Dlatego warto wejść na stronę lokalnego punktu krwiodawstwa i zapoznać się z wszystkimi wymaganiami. Można również zapytać się w punkcie, jeśli akurat jesteśmy w pobliżu np. mobilego punktu.
- Bądź dawcą szpiku – to trochę już bardziej skomplikowana sytuacja niż z byciem dawcą krwi, ponieważ samo zapisanie się jako potencjalny dawca nie równa się pobranie, ponieważ szpik pobiera się wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na konkretny, a my pasujemy. Nie mniej warto się zapisać, może nigdy nie zostaniemy poproszeni, ale może komuś uratujemy życie.
- Bądź dawcą organów – cóż tu bardziej hardcorowa rzecz i nie chodzi mi o to, by oddawać swoje nerki tak od ręki, ale by wyrazić zgodę na to, że po naszej śmierci, organy mogą zostać od nas pobrane. Wiem, jest to o wiele bardziej kontrowersyjne niż szpik lub krew, jednakże warto pamiętać, że martwym organy się nie przydadzą, a mogą uratować komuś życie.
- Naucz się pierwszej pomocy – Teoretycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu czytał jak powinno się postępować w przypadku zatrzymania akcji serca, jednakże warto też mieć świadomość co zrobić gdy na przykład małe dziecko zacznie się krztusić. Mnie ta wiedza już kilka razy się przydała. Dlatego też zachęcam, by jednak mimo wszystko nie traktować tematu pierwszej pomocy i szkoleń z tego zakresu po macoszemu. Można też brać udział w darmowych kursach jak np. Bezpieczny Maluch.
- Reaguj na przemoc – Przy tym punkcie warto jednak wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo i jeśli masz 1,6m w kapeluszu jak ja, to nierozsądne by było rzucanie się w obronie kogoś jeśli za przeciwników miałoby się kilku 2-metrowych kolesi. Zamiast tego możesz zgłosić na policję, albo wezwać kogokolwiek o pomoc, jeśli widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Co więcej, jeśli wydaje ci się, że może się coś dziać u sąsiadów bo słyszysz krzyki, płacz i inne dziwne odgłosy, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo, niebezpiecznie, wtedy lepiej to sprawdzić. Najlepiej, albo w towarzystwie kogoś, albo wzywając policję lub straż miejską.
- Okaż wsparcie – może wydawać się to dziwne, że umieściłam ten punkt w sekcji “uratuj życie”, jednakże warto mieć na uwadze, że zwykła rozmowa, okazanie wsparcia itp. faktycznie może uratować komuś życie. Czasami możemy sobie nie zdawać sprawy jak dana osoba bardzo cierpi, co myśli i przeżywa. Może czuć się osamotniona, niepotrzebna, mieć depresję, czy nawet myśli samobójcze, jednakże gdy poczuje, że ma chociaż jednego sprzymierzeńca, może jednak zmieni swoją decyzję, albo da sobie chociaż pomóc.
- Odpowiedzialność. Jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za swoje życie i decyzje, które podejmujemy, te z kolei oddziaływują na nasze otoczenie. W związku z tym, można by rzec, że jednak nasza odpowiedzialność nie kończy się na naszym czubku nosa. Oczywiście jest to inna skala odpowiedzialności, jednakże nadal jest. To co my możemy zrobić to:
- Bądź świadomym konsumentem – w miarę możliwości wybieraj firmy etyczne, które mogą poszczycić się certyfikatami np. Faire Traide, te które dbają o środowisko, pracowników i angażują się w działalności charytatywne. Wspieraj lokalne biznesy kupując u nich, czy też polecając innym. W miarę możliwości wybieraj produkty ekologiczne, które w ciągu całego swojego żywota (od produkcji po transport i odpady) mają jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Kupuj kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Pamiętaj, że to właśnie konsumenci mają największy wpływ na to co i jak produkują firmy.
- Dbaj o planetę – dbanie o środowisko to nie tylko recykling, ale też oszczędzanie wody, energii, sprzątanie po sobie, czy nie marnowanie jedzenia. Z tym ostatnim, warto kupować taką ilość produktów, które na pewno wykorzystamy, albo znaleźć w swojej okolicy np. lodówki w których można zostawić jedzenie o krótkim terminie ważności z której każdy potrzebujący może wziąć.
- Dbaj o swoich podopiecznych – niezależnie czy mowa tu o zwierzętach, czy dzieciach. Ze zwierzętami musimy dbać o to by były zaszczepione, by nie stanowiły zagrożenia dla innych. Jeśli chodzi zaś o dzieci, to tak samo musimy dbać o ich zdrowie, między innymi szczepiąc, czy też o ich bezpieczeństwo np. w samochodzie. Wiele osób nie wie, że dziecko do ok. 4 roku życia powinno jeździć w foteliku tyłem, tak jest dla niego bezpieczniej. By pasy były mocno naciągnięte i co ważne, by dziecko jeździło bez kurtki, ponieważ kurtka może powodować, że pasy nie będą wystarczająco zaciśnięte i podczas gwałtownego hamowania wyleci jak taki środek banana gdy za mocno ściśnie się skórkę. Oprócz tego, to co jest najtrudniejsze, to branie odpowiedzialności za wychowanie. Jako rodzice czy opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za to, by następne pokolenia były dobrymi ludźmi, by byli tolerancyjni, odpowiedzialni, nie znęcali się nad innymi itp.
- Wsparcie. Wspierać możemy na wiele różnych sposobów:
- Wspieraj finansowo akcje charytatywne – Może być to jednorazowa akcja wsparcia dla osoby, która straciła wszystko, może być to cykliczne wspieranie fundacji. Jeśli uważasz, że dana osoba lub organizacja faktycznie pomaga, sprawia, że świat staje się lepszy, to warto dodać cegiełkę od siebie. Aktualnie mamy całą masę fundacji z różnych dziedzin – opieki medycznej, jak hospicja, fundacja Jeszcze, czy WOŚP, wsparcia psychicznego jak telefon zaufania, czy fundacja mamy ginekolog, działające na rzecz środowiska, na rzecz praw człowieka, dzieci z domów dziecka, osób z niepełnosprawnościami, wspierające edukację dzieci i wiele wiele innych.
- Zostań wolontariuszem – tak samo jak w przypadku wsparcia finansowego, jest wiele organizacji, które potrzebują rąk do pracy. Możesz pomagać wyprowadzać psy, bawić dzieci w szpitalu, pomagać na granicy i uchodźcom, zbierać fundusze, pakować i rozwozić paczki z potrzebnymi rzeczami, pomagać uczniom w nauce. Możliwości jest wiele.
- Porozmawiaj – tylko lub aż tyle. Na świecie, ba nawet w twojej okolicy jest wiele osamotnionych osób. Są to głównie osoby starsze, ale również tak zwane obce, czyli na przykład osoby z zagranicy, czy nawet z innego miasta. Mogą być to też osoby, które pochodzą z biedniejszych domów lub są marginalizowane przez społeczeństwo. Czasami zwykła rozmowa, uprzejmość i poświęcony im czas mogą pomóc im wrócić do życia. Poproszenie o głupią rzecz, która dla nich jest banalna, jak na przykład nauczenie jak się robi jakieś danie, czy coś w tym stylu, może sprawić, że takie osoby poczują się potrzebne. Czując, że jest ktoś, kto ich wspiera, takie osoby mogą chętniej podejmować się nowych wyzwań, w tym takich jak zmiana swojego dotychczasowego życia.
4. Edukacja. To ostatnia kategoria, która jest równie ważna jak wszystkie pozostałe. Jeśli będziemy na spokojnie edukować, przedstawiając rzeczowe argumenty możemy zmienić czyjś światopogląd. Może ktoś przestanie być homofobem, może jednak zaszczepi swoje dziecko, może jednak zdecyduje się pomóc uchodźcom, może zacznie być bardziej eko itp. Edukacja to klucz do lepszego świata.
I to tyle. Bycie bohaterem nie jest trudne i nie wymaga od nas ryzykowaniem własnym życiem, czy posiadania super mocy. Każdy z nas może być herosem i nie potrzebuje do tego peleryny. Dajcie mi znać jakie wy znacie jeszcze sposoby by pomagać, a także kto jest waszym everyday hero.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.