Zdrowie to chyba jedna z najważniejszych rzeczy, dlatego warto o nie dbać. W dzisiejszym odcinku powiem trochę jak można to zrobić.
Na samym początku chcę zaznaczyć, że nie jestem lekarzem, więc ostatnie co mogę zrobić to dawać porady medyczne na przykład jak leczyć dane schorzenie. Chcę jednak powiedzieć o kilku ogólnych zasadach, które są oczywiste, ale często o nich zapominamy.
- Dieta
Wydaje mi się, że jest to jedna z podstawowych rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Nie mam zamiaru nikogo namawiać na diety, czy kazać im eliminować na stałe jakiś produktów, bo nie moja to rola. Wykluczeniem produktów z diet powinni zajmować się lekarze i dietetycy. Oczywiście możemy sami przestać jeść konkretne rzeczy, bo na przykład źle się po nich czujemy, ale to jest coś innego.
Mówiąc o diecie, tak na prawdę mówię o odżywianiu. Nasze posiłki powinny być zbilansowane, nie za duże i nie za małe porcje. Warto ograniczyć zbyt duże ilości cukru, soli, ogólnie niezdrowego jedzenia. Jednakże nie ma sensu (o ile nie ma przeciwwskazań medycznych), by od czasu do czasu zjeść coś co nie jest fit. Tak jak już kiedyś wspominałam – zbyt rygorystyczne diety, zabranianie przyjemności (a przecież jedzenie pyszności jest przyjemnością) sprawi, że na diecie będziemy bywać, a nie być. Kiedy będziemy na co dzień starać się jeść zdrowo i zbilansowanie, to jak raz czy dwa razy w tygodniu zjemy coś co będzie naszym guilty pleasure, to nadal będzie ok.
Dzięki temu, że będziemy dostarczać dobrej jakości posiłki, nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, najpewniej też mniej chorował.
Warto również dbać o nawodnienie. Osobiście jak przez kilka dni mniej piję od razu gorzej się czuję. Pomijam jakieś aspekty wizualne typu mniej jędrna skóra, czy co się tam mówi, bo nie zwracam na to uwagi. Zamiast tego wiem, że u mnie zbyt mała ilość wody przyczynia się do zawrotów i bólów głowy, zmęczenia, a także czasami łatwiej infekcje układu moczowego. Odpowiednie nawodnienie jest zwłaszcza ważne, gdy jesteśmy chorzy i gdy jest upał na dworze. Dla tych, którzy mają z tym problemy sugeruje ustawienie budzika, czy przypomnienia o wypiciu wody. Są też różnego typu aplikacje. Można też poprosić rodzinę, czy przyjaciół by nas wspomogła w pamiętaniu.
- Ruch
Zdecydowanie nie jestem tu idealnym przykładem ile człowiek powinien się ruszać. Niestety też czuje tego skutki. Pomijając kwestie utrzymania czy uzyskania figury, to sport ma szereg pozytywnych właściwości. Poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm, pomaga z budowaniem odporności, redukuje stres i wiele innych, dlatego warto. Nie mówię, by teraz 5 razy w tygodniu robić Skalpel czy coś, ale można zacząć od małych zmian typu wybrać rower lub się przejść zamiast pojechać gdzieś. Codzienny spacer z przyjaciółką, czy psem, schody zamiast windy itp. Z czasem możemy spróbować czegoś nowego. Mam świadomość tego, że nie zawsze to jest proste, bo niestety doba nie jest z gumy i się nie rozciąga, a mamy i tak już wystarczająca ilość obowiązków, ale próbować warto.
- Odpoczynek
O znaczeniu odpoczynku opowiadałam w odcinku #017 Dlaczego odpoczynek jest ważny?, więc nie będę się powtarzać. Zainteresowanych odsyłam tam.
- Suplementacja
Wiem, że jest ważna, jednakże nie powiem wam czego ile brać. To powinno być indywidualnie uzgadniane z lekarzem na podstawie waszych wyników badań.
- Szczepienia
Pewnie jakaś część osób po usłyszeniu tego nagłówka właśnie włączyła odsłuchiwanie, albo zamknęła stronę. Ci jednak, którzy zostali, niech wiedzą, że jest to bardzo ważne. Szczepienia dają ochronę nam i naszym bliskim. Jeśli w naszym otoczeniu większość osob jest zaszczepiona na chorobę X, to prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby, a tym bardziej pandemii jest małe. Oczywiście szczepienia nie chronią w 100%, może zdarzyć się, że zachorujemy, jednakże przebieg będzie najpewniej dużo łagodniejszy. Nie musicie mi wierzyć, wszak nie jestem lekarzem, jednak jakby ktoś myślał, że mi koncerny farmaceutyczne płacą za takie teksty, to niestety muszę zmartwić. Jestem za małym podcastem, żeby opłacało im się mnie przekupywać… Warto jednak porozmawiać na temat szczepień z lekarzem. Polecam też grupę na Facebooku Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości, gdzie możecie znaleźć ciekawe i merytoryczne posty na temat szczepień zgodne z najnowszą wiedzą medyczną. Można tam również zadawać własne pytania, by się upewnić.
Jedno jest pewne – szczepienia są ważne, dzięki nim nie musimy martwić się o na przykład Polio i że nasze dzieci trafią do żelaznego płuca (dla tych, którzy nie wiedzą co to jest, odsyłam do wujka Googla). Szczepienia ratują życia, dzięki nim żyjemy dłużej i mamy mniej powikłań niż po przebyciu chorób.
- Nie samodiagnozujmy się
Jeśli nie jesteś ekspertem, to lepiej diagnozę pozostaw specjalistom. Niestety w sieci możemy natrafić na wiele błędnych informacji, a także czasami możemy przypisać pewne symptomy do błędnych chorób. Nie uważam jednak, że nie można korzystać z dobrodziejstw internetu, ale powinniśmy to traktować jako jedno z narzędzi, ale nie jedyne. Dzięki artykułom medycznym możemy znaleźć drogę, jaką powinniśmy podjąć przy diagnozie i leczeniu, na przykład możemy się dowiedzieć, że lepiej iść do specjalisty A w pierwszej kolejności, a w drugiej można spróbować B. Możemy się dowiedzieć jakie badania można wykonać przed wizytą, a także czy nie są to jakieś alarmujące symptomy, które powinniśmy natychmiast zgłosić lekarzowi.
Moim zdaniem wspaniałą rzeczą jest to, że coraz więcej specjalistów angażuje się w edukację online, dzięki czemu możemy poszerzyć swoją wiedzę i być bardziej czujnym jeśli zauważymy coś niepokojącego. Należy jednak zawsze szukać sprawdzonych źródeł. Jeśli ktoś mówi, że jest znachorem praktykiem, ale bez wykształcenia, czy też, że może nam zaproponować kurację na podstawie jednej naszej wiadomości, to ja bym się raczej od takich osób trzymała z daleka, bo nie da się od tak postawić diagnozę.
- Badaj się regularnie
Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni się regularnie badać. Cukier, cholesterol, piersi, jądra, cytologia itp. To tylko część rzeczy. Regularne sprawdzanie stanu swojego zdrowia pomoże nam szybciej wykryć jakieś zmiany i podjąć odpowiednie leczenie. Lekarze zalecają zazwyczaj by taki przegląd robić sobie raz do roku, ale jeśli coś cię niepokoi to nie czekaj kolejnych 12 miesięcy.
Równie ważne jest samobadanie. Można je wprowadzić jako codzienny punkt dnia, albo zrobić z tego zabawę z partnerem. Wbrew pozorom pomocna będzie też masturbacja, ponieważ dotykając siebie w miejscach intymnych możemy wyczuć zmiany tam, gdzie nie widać ich gołym okiem, albo takie, które nie dają jeszcze żadnych objawów.
- Dbanie o zdrowie psychiczne
Na koniec powiem o części zdrowia, którą niestety często się pomija, mimo iż jest równie ważna. Nie bójmy się prosić o pomoc specjalistów, jeśli źle się czujemy. Będę to powtarzać do znudzenia, ale jeśli oczywiste jest, że jak boli nas serce to idziemy do lekarza, to tak samo oczywiste powinno być, że gdy boli nas dusza, czy coś nas dręczy psychicznie, że powinniśmy udać się do psychologa/ psychoterapeuty lub psychiatry.
Dbajmy też o nasze samopoczucie psychiczne. Jeśli czujemy, że coś sprawia, że się stresujemy, smucimy itp. to chociaż ograniczmy to. Zrezygnujmy z relacji, które nam szkodzą. I powiem to co już też kilka razy mówiłam, żyjmy dla nas, nie dla innych. To pomaga.
To dzisiaj na tyle, mam nadzieję, że coś wyciągnęliście z tego dla siebie. Do usłyszenia kolejnym razem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.