Książki, podcasty, kroczek po kroczku

Podcast #017 – Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Dlaczego odpoczynek jest ważny? Jakie konsekwencje może za sobą ciągnąć jego brak? Tego dowiecie się z tego odcinka!

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Nikt przecież nie jest w stanie wiecznie chodzić na najwyższych obrotach, czy nawet średnich. Potrzebujemy odpoczynku by zregenerować nasze ciała, dać odpocząć organizmowi, który przez cały dzień jest wystawiony na szereg różnych wyzwań, począwszy od trawienia jedzenia, czasami niekoniecznie zdrowego, po nadmierne emocje jak stres, urazy, a czasami monotonia i nuda. Tak monotonia i nuda też może w pewnym stopniu obciążać organizm. Wykonywanie ciągle tych samych czynności, powoduje, że w pewnym momencie zaczynamy wykonywać rzeczy mechanicznie, bez zastanowienia, nasza reakcja jest więc opóźniona i możemy w porę nie zauważyć zagrożenia, czy nawet może doprowadzić do tego, że będziemy zwyczajnie w świecie senni i możemy zasnąć w najmniej odpowiednim momencie i wywołać wypadek. Dlatego też monotonia pracy jest uznawana za jedno z narażeń w pracy i znajduje się na liście zagrożeń na skierowaniach do medycyny pracy. 

Sami z resztą czujemy, że gdy zmęczenie nas dopada, że nie jesteśmy w stanie praktycznie nic zrobić, że nasza praca jest do niczego, że nic nam się nie chce, bywamy rozdrażnieni, co może się odbić na naszych relacjach, jeśli ktoś przypadkowo znajdzie się w naszym “polu rażenia”. 

Co więcej może się tak zdarzyć, że zmęczeni będziemy spożywać więcej jedzenia i kalorii, które normalnie nie byłyby nam potrzebne w takich ilościach. Ma to związek z tym, że nasz organizm, chce zrekompensować sobie niedobór energii dodając go sobie głównie w prostej formie jakim jest coś słodkiego. Nic więc dziwnego, że osoby, które często są zmęczone, mają problemy z wagą. 

Oczywiście na wagę wpływa również całe mnóstwo innych czynników, warto mieć to na uwadze, jednakże może jeśli widzimy u siebie zbędne kilogramy, których chcemy się pozbyć może powinniśmy zacząć od zmiany nie tylko swojego sposobu jedzenia ale również stylu życia i w tym odpoczynku. 


Jak wcześniej wspomniałam nikt nie jest w stanie być ciągle na najwyższych obrotach. Nawet jeżeli chwilowo lecimy na adrenalinie, ponieważ mamy bardzo stresujący okres w swoim życiu, to kiedy się on skończy dochodzi do nazwijmy to mocnego zjazdu i dopada nas zmęczenie. Czasami może ono być stopniowe i nawet możemy nie być świadomi tego momentu. Jest to szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli np. wykonaliśmy coś bardzo stresującego i jedziemy samochodem, ponieważ możemy nawet nie zauważyć gdy przymknie się nam oko. 

Zmęczenie może też być przyczyną obniżonego samopoczucia. Łatwiej może nas coś dobijać, drażnić. Możemy mieć wrażenie, że nasze życie jest gorsze od innych, czy nawet naszego poprzedniego, że nasze relacje z innymi nie są wystarczająco satysfakcjonujące. Możemy mieć poczucie, że sobie nie radzimy i powoli sunąć w objęcia problemów psychicznych jak stany lękowe, depresja itp.

Oprócz zdrowia psychicznego zmęczenie negatywnie może wpłynąć również na zdrowie fizyczne. Będąc zmęczonym stajemy się osłabieni i nasz organizm nie ma sił walczyć z infekcjami. Co jest również ciekawe, pewnie niektórzy z was mieli taką sytuację, że gdy był jakiś gorący okres w waszym życiu i szliście jak burza bazując na adrenalinie, a kiedy w końcu nadszedł po tym wymarzony urlop dopadło was jakieś przeziębienie, opryszczka czy coś w ten deseń. To jest właśnie to o czym mówię, organizm dostaje sygnał, że teraz może sobie odpuścić, zmęczony po ciągłej adrenalinie i stresie również chce pójść na wakacje i nie ma sił walczyć z drobnoustrojami czy wirusami. 


Jak widać zmęczenie ma ogromny wpływ na nasze życie i może być bardzo niebezpieczny dlatego tak ważne jest by słuchać swojego organizmu i dawać mu wypoczywać kiedy tego potrzebuje. 

Przez wiele lat byłam zakładniczką myślenia, że muszę coś robić, a nie się lenić. Gdy tylko położyłam się, by bezczynnie odprężyć się zaraz pojawiały się myśli, że mam jeszcze tyle do zrobienia, że mogłabym ten czas wykorzystywać bardziej produktywnie, że leżąc na kanapie niczego nie osiągnę itp. Dwoma słowami, wyrzuty sumienia. Jest to bardzo niezdrowe podejście i niestety jest to pokłosie wychowania, gdzie od dzieciństwa właśnie słyszymy takie teksty.

“Najpierw obowiązki, potem przyjemności.”

“ Na wylegiwanie się będziesz mieć czas, gdy już wszystko zrobisz”

“Leniąc się nic nie osiągniesz”

itp.

Zacznijmy od tego, że zmęczeni, a dodatkowo jeszcze zmuszeni do zrobienia czegoś będziemy mniej efektywni, bardziej rozdrażnieni i najpewniej nasza praca zajmie nam dłużej niż gdybyśmy byli wypoczęci, albo zrobimy ją na odwal. 

Za to będąc wypoczętym jesteśmy bardziej skłonni do przystępowania do nowych działań, podejmowania wyzwań i myślenia kreatywnego. 

Po drugie podejście “na wylegiwanie się będziesz miał czas kiedyś tam” jest o tyle podchwytliwe, że jeśli będziemy ciągle iść tym tokiem rozumowania, to nigdy nie nadejdzie ten czas odpoczynku, bo zawsze znajdzie się coś. 

Wypoczynek jest kluczowym elementem zapewniającego lepsze samopoczucie i zdrowie. Wieczne odkładanie go w czasie niesie ze sobą tylko negatywne skutki, o czym wspomniałam wcześniej. 

A co do hasła “leniąc się nic nie osiągniesz” nie każdy marzy o wielkim sukcesie. Nie każdy chce zdobywać świat, być sławny, stać na szczycie kariery zawodowej i ma do tego prawo! Dla jednego osiągnięciem będzie bycie prezesem wielkiej firmy, dla innego będzie zwykłe proste życie bez trosk. 


Odpoczywanie nie jest proste. Wiem to z doświadczenia. Nie zawsze ma się na to możliwości, czas. Warto jednak mieć na uwadze jak ważne jest to zagadnienie i starać się nie zapominać o tym. 

Co można więc zrobić?

Dbajmy o sen. Starajmy się wysypiać. Wiem, nie jest to łatwe, zwłaszcza jak na pokładzie ma się małe dziecko. Wtedy warto podzielić się obowiązkami. Odciążyć się nawzajem, zdjąć trochę obowiązków z ramion drugiej osoby. Korona z głowy nikomu nie spadnie, a może to jedynie pozytywnie wpłynąć. A jeśli nie mamy jak odciążyć daną osobę, bo np. obowiązki domowe są podzielone po równo, albo kwestia zmęczenia dotyczy pracy możemy zawsze postawić na drobne gesty jak na przykład zrobienie czegoś do jedzenia, wyciągnięcie na chwilę na spacer, dbanie by dana osoba dawała sobie czas i przestrzeń na odpoczynek.

Jest to szczególnie ważne dla młodych mam. Nikogo nie zdziwi chyba gdy powiem, że przez pierwszy rok życia dziecka to na matce spoczywa więcej obowiązków niż na ojcu. Wstawanie w nocy, karmienie, przewijanie, zajmowanie się praktycznie całą dobę dzieckiem, a do tego obowiązki domowe itp. Drodzy tatusiowie, wiem, że praca zawodowa nie jest łatwa. Macie prawo być zmęczeni po niej, jednak wy macie ten luksus, że wasza praca trwa tylko określony czas. Macie przerwy itp. Wspierajcie więc mamy. Odciążcie je od czasu do czasu w obowiązkach domowych, zaproponujcie, że tej nocy to wy będziecie wstawać, albo by mama gdzieś sobie wyszła i miała chwilę dla siebie. 

Przypominam, że to również wasze dziecko. Poza tym nie zmęczona mama to mama, która ma więcej energii i chęci do zajmowania się rodziną, to mama, która chętniej spędza czas z partnerem bo na to siły. Szczęśliwa i spokojna mama to też szczęśliwe i spokojne dziecko, więc w gruncie rzeczy cała rodzina. Mama to też człowiek, też ma swoje limity i potrzeby. 

Kolejna rzecz, która pomoże nam w redukcji zmęczenia jest świadomość własnych ograniczeń i brania tylko tyle ile jesteśmy w stanie znieść. Każdy ma swoje granice i nie ma w tym nic złego. Świadomość ich pozwoli nam ograniczyć sytuacje stresujące, gdzie np. nie wiemy za co się zabrać. Nie bójmy się być asertywni i odmawiać. Jeśli czujemy się zmęczeni i przebodźcowani jakimiś informacjami, bez żalu odetnijmy się chociaż na jakiś czas od źródła tego. Na przykład zróbmy sobie tak zwany detoks od social mediów, tv, czy czegoś takiego. Dajmy sobie odetchnąć. 

Stosujmy regularne krótkie przerwy między czynnościami. Jest to zwłaszcza przydatne przy nauce o czym wspomniałam w odcinku #009 Jak się skutecznie uczyć. Kiedy mózg jest wypoczęty lepiej przyswaja nowe informacje. Sugeruje się nawet, że sen po nauce pozwala utrwalić wiadomości, które przyswoiliśmy, a niekiedy nawet wspomaga w rozwiązywaniu trudnych zadań. 

Mam jeszcze sugestię dla rodziców. Nie zapominajcie, że oprócz bycia rodzicami jesteście również parą. Czasami będąc w wirze obowiązków łatwo o tym zapomnieć. Warto więc znaleźć sobie co jakiś czas czas tylko dla siebie. Wyjście do kina, może wyjazd. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to bardzo potrzebne. Nie bójmy się poprosić o pomoc, a także nie bójmy się jej przyjmować to w sumie ważny punkt nie tylko dla rodziców, ale dla każdego. Niestety mamy tendencje do tego by tego nie robić, bo przecież pokażemy wtedy swoją słabość i co inni pomyślą itd. Guzik prawda. Jesteśmy tylko ludźmi. My wszyscy. I wszyscy czasami potrzebujemy pomocy, nie ma nic złego w tym. 

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że odcinek przypadł ci do gustu. Jeśli uważasz, że był on ciekawy, albo wartościowy, będzie mi miło jeśli podzielisz się nim z innymi. Co więcej zachęcam również do subskrybowania mojego podcastu, dzięki czemu będziesz na bieżąco z odcinkami i oszczędzisz sobie czas wyszukując go w przeglądarce.