Książki, podcasty, kroczek po kroczku

Mądra Mysz – jedna z najlepszych serii dla dzieciaków

Dzisiaj o dziwo nie będzie żadnej książki feministycznej, ani rozwojowej, chociaż najbliższe byłoby temu ostatniemu. Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, dzisiaj moi drodzy pokażę wam chyba moją ulubioną serię książek dla dzieci, a mianowicie Mądra Mysz.

Jest to seria książek, którą można podzielić na kilka mniejszych serii o Zuzi, Maksie, Mam przyjaciela…, a także tak zwane pozostałe. 

Przyznam, że nie miałam jeszcze okazji czytać książek o Maksie, ale w moim domu jest całkiem sporo tomów o Zuzi i cieszą się one ogromną sympatią. Zuzia jest w wieku przedszkolnym/ wczesnoszkolnym i miewa różne przygody, które mogą spotkać każde dziecko w jej wieku jak na przykład zgubienie się w sklepie, złamanie nogi, czy bycie zaczepionym przez nieznajomego. Seria mam przyjaciela z kolei opowiada o różnych zawodach i rzeczach z nimi związanymi np. Mam przyjaciela pilota oprócz opowiadania o samym zawodzie pilota pokazuje również jak zbudowany jest samolot a także co znajduje się w kabinie i na lotnisku. Trzecia seria tak zwane pozostałe to różne książeczki, które np. opowiadają o budowaniu dróg, działaniu różnych maszyn, czy też pokazują różnice między tym co było kiedyś, a jak jest obecnie. 

To co robi na mnie największe wrażenie w tych książeczkach jest to, że w prosty sposób i używając łatwego języka omawiane są nieraz skomplikowane rzeczy, jak na przykład budowa silnika i jego działanie. Przyznam, że nie czasami ja nie wiedziałam niektórych rzeczy i dopiero czytając książeczki się dowiadywałam. 

Podoba mi się również to, że przedstawiony jest tok rozumowania dziecka jak na przykład gdy Zuzia była zaczepiana przez nieznajomego i zastanawiała się czy powinna z nim rozmawiać czy nie. Z jednej strony rodzice mówili, by tego nie robiła, z drugiej strony pan wydaje się być miły i wyglądem przypomina jej wujka…

Aktualnie w domu mamy ponad 30 tomów i wiem, że to nie koniec, ale to dobrze, bo czytanie takich książeczek to przyjemność zarówno dla dziecka jak i rodzica. Mój syn ma 2 lata i uwielbia Mądrą Mysz i myślę, że nawet dzieci w pierwszych klasach podstawówki znalazły w tym coś dla siebie. 


Seria książek „Mądra Mysz”